Jak na předsíň

Předsíň vám o majiteli bytu řekne víc než si myslíte. Například jak umí zacházet s prostorem, barvami, zda je praktický, pořádný. Kdo zvládne dobře zařídit předsíň, ten vlastně složil maturitu z bydlení. To, co dělá z předsíně tak náročné místo na zařizování, je obvykle její omezený prostor a pak spousta úkolů, jež musí plnit. Musíte zde odkládat boty, svrchní oblečení, deštníky, tašky, vítat hosty i krátké návštěvy. Na rozdíl od domu, který mívá zádveří a teprve pak předsíň nebo dokonce halu, v bytě je předsíň na všechno úplně sama.

Předsíň v bytě

Jen málokdo může říct, že vstupuje do předsíně čistou nohou. Problémy s pískem či blátem, jež si většina z nás nosí od podzimu do jara na podrážkách, trápí asi většinu lidí. Jestliže se rozhodnete pro uzavřený botník, měl by mít alespoň v zadní části odvětrání. Místo pevných skříněk a úzkých botníků, byť se sklopnými dvířky, do nichž se boty ukládají, se často vyplatí použít pouze otevřené regály s nakloněnými policemi. Boty pak mohou dobře větrat, což je zejména u uzavřených typů obuvi velmi důležité.

Běžná předsíň vyžaduje odolnou a snadno čistitelnou podlahovou krytinu. Osvědčený materiál je dlažba s protiskluznou úpravou. Vhodné jsou i kvalitní laminátové podlahy, nejlépe se zámkovým systémem, jenž je odolnější vůči pronikání vody. Ale vhodné může být i linoleum, mnohem méně však PVC nebo korek.

Nebojte se barev. V předsíních se většinou doporučuje světlá, to kvůli optickému zvětšení prostoru. Velmi dobře vypadají i odstíny žluté či oranžové. Naopak bílé zdi se spoustou bílých dveří a zárubní, kterých v předsíni bývá opravdu dost, působí nudně. Ale i výrazná, tmavá barva na jedné či dvou stěnách, jež doplní světlé odstíny na zbývajících zdech, může působit velmi příjemně a předsíň zútulnit. Dříve velmi oblíbené obklady stěn korkem nebo palubkami, dnes vystřídal přiznaný pohledový beton, kámen, omyvatelné nátěry kámen imitující, ale hlavně speciální malířské úpravy. Nemají nic společného s dříve používaným latexem. Zdi můžete lehce otírat vlhkým hadrem a přesto dýchají.

Vedle podlahy a barev je v malé předsíni samozřejmě důležité světlo. Hodně světla. Potřeba je jak stropní, tak také vedle zrcadla. Vhodná jsou svítidla umístěná po stranách ve výšce jeho horní hrany nebo nad zrcadlem, ovšem s možností nasměrování. Dopadající světlo by vás nemělo oslňovat. Jestliže nechcete po příchodu domů budit rodinu rozzářenými dveřmi z předsíně, lze instalovat hned za dveřmi světlo zapuštěné do zdi asi 40 až 50 centimetrů od podlahy, které postačí na orientaci v prostoru.

Pokud jde o nábytek, tak na prvním místě bude věšák či věšáková stěna. Na mnohé háčky nejde pověsit ani poutko, takže nejpraktičtější bývají věšákové stěny s tyčí na ramínka. Do malých předsíní jsou vhodné ty‚ u nichž je šatní tyč umístěna kolmo na stěnu. Pokud to prostor dovolí, pořizuje si většina lidí do předsíně skříně. Velice oblíbené jsou vestavné skříně na míru, které mohou vyplnit prostor až ke stropu, nejlépe s posuvnými dveřmi. Skříně zapuštěné do stěny nevypadají tak mohutně jako běžné samostatně stojící. Můžete tak využít jako úložný prostor i nepravidelnou niku nebo konec chodby, nejste limitováni hloubkou a prakticky ani výškou. Levnější variantou může být také využití šatních skříní. Někteří výrobci nabízejí natolik propracované, systémy s řadou rozměrových variant a kombinací, že daný prostor lze téměř beze zbytku zaplnit.
Dále doporučujeme tyto články

Nábytek do jídelny

Nábytek do jídelny

  Nábytek vhodný do jídelny   Ne každý může říct, že se v jeho bytě či domě nachází jídelna, avšak téměř všichni máme jídelní stůl a židle, u kterých jíme. Jídelna či jídelní kout bývá zpravidla místem, kde se rodina schází a proto bývá centrem domácnosti. Připravili jsme si pro Vás pár tipů podle...

Matrace Dřevočal

Matrace Dřevočal

Dřevočal Dřevočal je česká firma zaměřená na výrobu matrací. Nabízí kompletní sortiment pro zdravé spaní. V sortimentu této oblíbené značky můžeme najít bezmála stovku modelů nejen zdravotních matrací, které se vyznačují prvotřídním zpracováním, kvalitními a hygienicky zdokonalenými materiály, ale v...

Nábytek stylově - nejlevnější nábytek Copyright (C) 2015 nabytekstylove.cz, Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER.cz
Můžete nám zanechat vzkaz.

Rychlý kontakt

Tel.: +420 606 776 353

Pondělí 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Úterý 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Středa 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Čtvrtek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Pátek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00