Jak vybrat správnou kuchyňskou linku?

O nás Přátelé Dárkové poukazy Výhody registrace
Návod k nákupu Jak vybrat... Výrobci Články a tipy

sedací souprava postel kuchyně dětský pokoj

Kuchyně a její vybavení prochází již několik let revolucí. Kuchyň je právem považována za srdce domova, je hojně využívanou částí bytu a v řadě případů je dnes propojována s ostatními obytnými místnostmi v bytech a domech. Kuchyní se dnes chlubíme a nechceme, aby celý panelák měl stejnou linku jako my.

Ať už plánujeme koupi nové kuchyně nebo renovaci současné, musíme počítat s tím, že provádíme změnu na delší období a změna kuchyně i se spotřebičema není malou finanční investicí. Proto je důležité si vše pořádně promyslet a sehnat maximum informací.

Příprava nákupu kuchyně se vyplatí!

V každém případě se řiďte především svými zkušenostmi se stávající kuchyní! Co vám na vaší staré kuchyni nejvíce vadí? Je to uspořádání linky, nedostatek prostoru pro přípravu jídla a nebo vám vadí poloha dřezu? Nemusíte se řídit katalogy prodejců, abyste si vytvořili praktickou kuchyň vašich snů! Kuchyň budete používat vy, ne aranžéři fotografií! Dejte na svůj instinkt a na své potřeby!

Omezení prostorem

Zásadním kritériem při volbě kuchyně je dispozice domu či bytu. Podle toho volíme velikost a uspořádání celé kuchyně.

Základem je rovná linka, která najde uplatnění především v panelových domech a menších prostorech. Pravda, rovná linka nepatří k těm nejoblíbenějším, ale pokud nemáme dostatek prostoru, jiné řešení nám nezbývá.

Máme-li štěstí a máme doma větší prostor, můžeme si vybírat už z více tvarů a uspořádání. Prim hrají linky do tvaru písmene L, kde vzniká lepší prostor pro umístění spotřebičů. Ti nejšťastnější z nás mohou vybírat i velkou kuchyni uspořádanou do tvaru „U“ a již nejsou žádné starosti s umístěním spotřebičů a s místem pro úložné prostory. Milovníci drinků navíc mohou velkou kuchyni doplnit i barem a vychutnávat si tak ještě více pohody.

Materiály kuchyní

Pamatujte, že nejdražší neznamená nejlepší.

Zvolíte-li masiv, budete mít sice luxusní řešení vaší kuchyně, ale na druhou stranu sáhnete hluboko do kapsy a pravidelná údržba kuchyně vám vezme spoustu času. Pokud nepatříte do rodiny uhlobaronů, volte linky s foliovanými dvířky anebo dvířky laminátovými. Uspoříte nějakou tu korunu a navíc ušetříte nervy i čas při úklidu.

Jste-li příznivce skla, zvažte dobře, zda prosklené vitríny v kuchyni opravdu oceníte. Pomineme-li bezpečnost například pro děti (riziko rozbití skleněných částí je přece jen vyšší), tak pamatujte i na to, že vše na skle i za sklem je vidět.

Poznejte své potřeby

Kuchyně je především pro vás!

Při objednávce kuchyně berte ohledy na to, co od nové kuchyně očekáváte. Pokud jste majiteli kuchyně o rozměru tanečního sálu, nebudete mít problém uspokojit v nové kuchyni všechny potřeby. Ale většina z nás štěstí na velkou kuchyň nemá, proto si promyslete, čím především budete v kuchyni trávit nejvíce času.

  1. Vaření a příprava jídla – v tom případě se soustřeďte na funkčnost a praktičnost celé kuchyňské linky.
  2. Setkání a zábava – upřednostňujete setkání s rodinou či přáteli u jídelního stolu? Počítejte s tím, že velkou část prostoru Vám zabere jídelní kout, na který musíte mít dostatek prostoru.
  3. Přítomnost dětí – máte malé děti? Berte při plánování ohledy na bezpečnost kuchyňské linky. Dobře plánujte přístup k varným deskám, troubám, sporákům, varným konvicím, nožům apod. Věřte, vyplatí se to!
  4. Pracovní prostor – v kuchyňském prostoru trávíme více času než dříve. Do našich kuchyní se tlačí i malé pracovní kouty s počítačem a prostorem pro děti pro psaní domácích úkolů. Nepodceňujte tento prostor, pokud Vám to velikost Vaší kuchyně dovolí.

Vzhled a image není všechno

Kdo by nechtěl mít krásnou kuchyň v trendy barvách? Nedejte se však zmást články o zaručených trendech! Letos je hitem bílá, příští rok to může být červená. Barevné trendy se mění častěji než partneři a kuchyň přece jen má vydržet nějaký ten rok.

Inspirujte se vlastním vkusem, dbejte na praktičnost kuchyňské linky, volbu spotřebičů, jejich umístění a rozměry. Než začnete svou kuchyň plánovat, pečlivě změřte prostor, kam kuchyni umístíte. Nakreslete si plánek kuchyně, zaznamenejte přívody a odpady vody, elektrické zásuvky, digestoř. Dobře si předem rozmyslete spotřebiče, které plánujete do nové kuchyně pořídit, volně stojící nebo zabudované. Ledničky, sporáky, trouby a myčky. Není neobvyklé, že zákazníci zakoupí kuchyňskou linku s prostorem na myčku o šířce 50 cm a pod vlivem akce koupí v elektru myčku s šířkou 60 cm. Pozdě bycha honit.

Pět P (prostorů) v kuchyni

Plánujete-li v kuchyni často vařit, tak pamatujte na zóny, které nesmíte opomenout ani podcenit.

  1. Příprava jídla
  2. Vaření / pečení
  3. Omývání / mytí
  4. Úložné prostory
  5. Zásoby potravin

Příprava jídla

Pracovní plocha by měla být odolná a dostatečně velká. Doporučujeme, aby pracovní deska přesahovala skříňky cca o 1-2 cm. Oceníte to, když na lince něco rozlijete. Výšku pracovní plochy či polohu skříněk můžeme ergonomicky upravit na míru naší výšky. Nezapomeňte naplánovat prostor pro přípravu jídla do blízkosti ledničky a skříně se zásobami. Velmi účelné je také umístit k tomuto prostoru úložné prostory pro kuchyňské pomocníky, včetně prkének a nožů. Klaďte důraz na kvalitu osvětlení pracovní plochy.

Vaření a pečení

Roste popularita vestavných spotřebičů. Vypadají v kuchyni líp a tvoří s linkou jednotný celek. Navíc se jejich využitím vyvarujete různých mezer, které vznikají u volně stojících spotřebičů a kde tak rády zapadávají zbytky potravin. Varnou desku umístěte mezi prostor pro přípravu jídla a mezi prostor pro mytí, protože obojí je dobré mít při vaření po ruce. Varnou desku nikdy neumisťujte blízko ke dveřím. Pamatujte i na kvalitní digestoř.

Mytí

Kuchyň se neobejde bez kvalitního dřezu, i když jste majiteli myčky. Doporučujeme dřez umístit minimálně 30 cm od konce pracovní desky. Vedle dřezu dbejte i na přiměřeně velký prostor pro odkládání umytého nádobí. Na trhu se nabízí různé hloubky dřezů, my bychom volili hluboký dřez v každém případě. Je praktický, vejde se do něj i větší nádoba při napouštění vody a čím více je tam místa, tím více nádobí se v něm schová. Do dřezové skříňky můžete umístitit odpadkový koš a čistící prostředky. Jsou vždy po ruce a nemusíte se zbytky z dřezu běhat přes půl kuchyně.

Úložné prostory

Kuchyň může vypadat krásně, ale pokud si pro prkénko a nebo lis na česnek musíte jít do vedlejší místnosti, tak můžete vaření brát jako trénink na maraton. Nezapomeňte na úložné prostory pro kuchyňské pomocníky. Mějte je poblíž sporáků a přípravy jídla. Oceníte, když vše bude na dosah ruky. Místo tradičních skříněk volte raději výsuvné panely. Jednoduše a rychle máte přehled, co se zde nachází a nemusíte složitě nic přehrabovat a hledat v zadních částech skříněk. Posuvné kontejnery, otočné držáky na nádoby, drátěné programy jsou právem in.

Nábytek stylově - nejlevnější nábytek Copyright (C) 2015 nabytekstylove.cz, Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER.cz
Můžete nám zanechat vzkaz.

Rychlý kontakt

Tel.: +420 606 776 353

Pondělí 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Úterý 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Středa 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Čtvrtek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Pátek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00