Vybíráme matraci pro zdravý spánek

Dnes už každý ví, že spaní na nekvalitní matraci zdraví nepřispívá a navíc nepříjemně ovlivňuje kvalitu spánku. Ráno jste potom rozlámaní a velmi často také nevrlí, což neoceníte ani Vy, ani Vaše okolí. Jak tedy poznat, že kupovaná matrace je ta pravá? Vybírat je potřeba skutečně pečlivě. A zapomenout nesmíte také na rošt. Jen vhodná matrace v kombinaci s dobrým roštem totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění. Jinými slovy, zajistí nám dobré spaní.

Zdravý spánek

Matrace

Matrace by měla mít bodovou elasticitu. Když si na ni lehnete, měli byste se cítit dobře. Matrace se musí přizpůsobit tělu. Určitě by tedy nikde neměla tlačit. A páteř musí být v rovině, což se nejlépe pozná v poloze na boku. Ležíte-li na zádech, bederní oblast by se oproti ostatním částem těla neměla příliš propadat, jinak je matrace moc měkká. Matrace mají stupně tvrdosti od jedné do pěti. Ortopedi většinou doporučují ty od stupně tři nahoru, tedy spíše tvrdší. Kromě tvrdosti vybíráme matraci také podle počtu zón. Matrace mají po své délce tři až sedm různě pevných zón, tělo totiž zatěžuje každou část jinak. Největší tlak je v bederní oblasti, směrem ke krajům slábne. Zóny na matracích jsou tedy rozvrženy podle intenzity zatížení a jsou rozloženy tak, aby splňovaly optimální rozložení zatížení uživatele. Matrace jsou k dostání v různých tloušťkách. Ty souvisí s použitými materiály a s jejich kvalitou, nelze proto říci, že dobrá je například vysoká matrace. Ikdyž právě tohleto můžeme velmi často od prodejců slyšet. Nejnovějším hitem se staly matrace z viscoelastické polyuretanové, takzvané líné, pěny. Tento materiál totiž mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele, což znamená, že matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne a tělu ustupuje. Díky tomu dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a skvělému přizpůsobení křivkám lidského těla. Díky pomalému vracení do původní polohy omezuje protitlak a nedochází tak k narušení krevního oběhu a navíc je eliminován vznik proleženin. Svalstvo je během spánku naprosto uvolněné, což přispívá k celkové relaxaci organismu a zmírnění bolestí zad.

Matrace z líné pěny

Další možností jsou studené pěny, někdy označované také jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružný, elastický. Jak napovídá již název, tento materiál se dokáže pružně přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň však vyniká pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc má studená pěna výbornou prodyšnost, optimálně odvádí teplo a omezuje tím výskyt roztočů. Novinkou jsou bio pěny. Ty se vyznačují vysokým obsahem přírodních olejů, mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Stále oblíbené jsou i matrace latexové. Vyráběny jsou ze směsí syntetického a přírodního latexu - kaučuku. Čím větší podíl přírodní latex v matraci zaujímá, tím je výrobek kvalitnější a také dražší. Silnou stránkou latexových matrací je takzvaná bodová elasticita - k deformaci materiálu dochází pouze na místech, na která je vyvíjena síla, okolní prostor zůstává bez deformací.

K výrobě matrací se ale dnes používají ještě další vylepšené "verze" tohoto materiálu. Prvním z nich je viscoelastická pěnová pryž. Jedná se o komfortní viscolatex s tvarovou pamětí. Podobně jako jeho "dědeček" latex ustupuje tlaku těla v nejvíce namáhaných bodech, poskytuje optimální uvolnění svalům, přičemž však plně respektuje anatomii každého jedince. Spojuje tak v sobě výhody materiálů s efektem pomalého vracení do původní polohy a latexu - je prodyšný, pružný a přizpůsobivý. Zároveň si však zachovává svou tvarovou stálost a dlouhou trvanlivost. Dalším materiálem stavícím na základních kamenech latexu je vícehustotní pěnová pryž. Jádro matrace v tomto případě obsahuje dva latexy se dvěma odlišnými hustotami. Dodává tedy tělu nejen pevnou podporu, kterou zajišťuje spodní vrstva s vyšší hustotou, ale i měkkost, jež matraci naopak dodá horní vrstva s nižší hustotou. Zároveň se materiál vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi a díky své poddajnosti a výrazné elasticitě dokonale kopíruje křivky lidského těla.

Sendvičová matrace

Dobré vlastnosti jednotlivých materiálů využívají takzvané sendvičové matrace. Skládají se z několika vrstev z odlišných materiálů nebo z několika vrstev stejného materiálu o různé objemové hmotnosti. Většinou se k výrobě sendvičových matrací používá polyuretanová pěna neboli PUR pěna, a to studená nebo líná pěna, a kokosové vlákno spojené latexem, čímž vzniká takzvaná kokosovláknitá deska. Sendvičové matrace vynikají především svou tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Navíc získaly svou oblibu i díky zajímavé kombinaci materiálů, umožňující zvolit si tvrdší či měkčí stranu matrace, a možnosti vybrat si z různých cenových variant.

A pak jsou zde ještě pružinové a taštičkové matrace. Oba tyto typy výrobků jsou tvořeny pružinami. Rozdíl je ale v tom, že u těch taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků - "taštiček", které umožňují individuálně reagovat na tlak těla a optimálně tak rozložit jeho hmotnost. Navíc je možno tento typ matrace takzvaně zónovat, tedy do jednotlivých částí matrace vložit taštičky s odlišným průměrem a tuhostí pružin. Oba typy se pyšní výbornou prodyšností - díky tomu jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií. Klasické pružinové matrace se ale přesto hodí spíš jen pro příležitostné spaní. Pro každodenní použití je určitě lepší taštičková varianta.

Pod oba typy se ale shodně hodí pevné laťové rošty. Mezery mezi latěmi ale nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat. Vhodné jsou rovněž pod pěnové matrace s vyšším jádrem. Pod ostatní matrace bude lepší zvolit rošt lamelový.
Dále doporučujeme tyto články

Nábytek do jídelny

Nábytek do jídelny

  Nábytek vhodný do jídelny   Ne každý může říct, že se v jeho bytě či domě nachází jídelna, avšak téměř všichni máme jídelní stůl a židle, u kterých jíme. Jídelna či jídelní kout bývá zpravidla místem, kde se rodina schází a proto bývá centrem domácnosti. Připravili jsme si pro Vás pár tipů podle...

Matrace Dřevočal

Matrace Dřevočal

Dřevočal Dřevočal je česká firma zaměřená na výrobu matrací. Nabízí kompletní sortiment pro zdravé spaní. V sortimentu této oblíbené značky můžeme najít bezmála stovku modelů nejen zdravotních matrací, které se vyznačují prvotřídním zpracováním, kvalitními a hygienicky zdokonalenými materiály, ale v...

Nábytek stylově - nejlevnější nábytek Copyright (C) 2015 nabytekstylove.cz, Všechna práva vyhrazena
Design: StudioSCHNEIDER.cz
Můžete nám zanechat vzkaz.

Rychlý kontakt

Tel.: +420 606 776 353

Pondělí 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Úterý 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Středa 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Čtvrtek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00

Pátek 8:30 - 12:00 / 12:30 - 17:00